EKİPMANLARIMIZ VE ARIZA

 

EKiPMANLARIMIZ VE ARIZA ANI KONTROL SIRALAMASI

Bu çalışmamızda çalışmakta olan cihazlarımızın arızalanması durumunda yetkili servise bilgi verilmeden önce yapılması gerekenler ve önemi hakkında duracağız.

Niçin bu konu önemli?

 

Arıza bildirdiğimiz servis gelene kadar geçecek olan sürede çalışmakta olduğumuz cihaz ve donanımlardan hizmet alamayacağız ve şirketimizin giderlerinin saniyeler halinde hesaplandığını düşünürsek yani gider saati bir an bile durmaz, oysaki siz buna karşılık gelir saatini bir an bile durdurmanız bir maddi kayıptır, neden kayıptır? Arıza bildirdiğiniz servisiniz sizin anlaşmalı servisiniz dahi olsa arızalanan cihaz her şekilde garantilide olsa

 

Arıza gidermek için gelen servis yetkilisinin sadece çıkan fişi yerine taktığını görsek

O an ne düşünürdük acaba Eyvah şu kadar saattir servisin gelmesi için bekledim bir fişin çıkmış olabileceni nasıl aklıma gelmez, en az maddi zararımız şu kadar ve bunun sorumlusu benim ve bu servisin buraya kadar gelmesinin boşa masrafına ne demeli veya bu servis yetkilisinin şu anda gerçekten bir arıza mevkiinde bekleniyor olması ve bekleyen işyerinin her saniye zarara uğradığını düşünmek veya bu bekleyen iş yerinin yerine kendimizi koysak servis bir de bize gelene kadar kaç defa telefon görüşmesi yaparak artı bir maliyet artı bir zaman ziyanı yapmak ve hepsini toparlarsak boşa harcanan bu zamanın ve maddi zararın sorumlusu siz olsaydınız vicdanınız rahat mı ederdi veya sahiplerini bulamayacağımız bu kadar hak ve vebalini aldığımız insanlar için bir şeyler yapamaz mıyız? Tabi ki yaparız, bütün bunları yaşamak yerine yaşamadan yaşamamayı öğrenmeliyiz.

 

ELEKTRİK İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN’LER

 

ELEKTRİK: Fransızca bir kelime olan electrique den Türkçemize elektrik olarak girmiştir.

Maddenin çeşitli parçacıklarının hareketleri ile ortaya çıkan enerji türüdür.

 

VOLT: Elektromotor gücün veya gerilimin birimi (bir ohm’luk bir direnç üzerinden, bir amperlik elektrik akımı geçmesi halinde direncin iki ucu arasındaki gerilim birimi volttur.)

 

WATT: İngilizce bir kelime olup manası saniyede bir joule iş yapan bir motorun güç birimi.(uluslar arası standart güç birimi)

 

JOULE: Fransızca bir kelime’dir. Bir cisim üzerinde uygulanan bir newtonluk kuvvetin uygulama noktasını,  kendi doğrultusunda 1m değiştiren ölçü birimi.

 

NEWTON: İngilizce bir kelimedir. Uluslar arası birim sisteminde kütlesi 1kg olan bir cisme saniye karede 1 m’lik bir ivme veren güç birimi.

 

KÜTLE: Cismin hareket etmeye karşı gösterdiği direnç.( kısaca cismin ağırlığı)

 

İVME: Hareket

 

OHM: Elektrikte direnç birimi.

 

AMPER: Elektrik akımında şiddet birimi.

 

NÖTR:  Elektriğe karşı hiçbir tepkisi olmayan

 

TOPRAKLAMA:  Elektrik devresinde bir ucu topraklama işi. Niçin yapılır, ne gereksinim vardır, herhangi bir nedenden dolayı cihazların elektrik kaçağının toprağa aktarılması için ve can güvenliğinin sağlanması açısından kesin gereksinim vardır. Ve elektrikli cihazların sağlıklı çalışması açısından kesin gereklidir.

 

TOPRAKLAMA İŞİ NASIL YAPILMALI:  Topraklamanın güzel ve istenilen ölçülerde olmasını istiyorsak elektrikçilerde satılan bakır levha alınır ve en az bir metre toprak altına kömür tozu ve kalın tuzu karıştırdığımız toprak ile bakır plaka etrafı kapatılır.

 

TOPRAKLAMA NASIL ÖLÇÜLÜR: Faz ve nötr ölçümü arasındaki fark ile faz ve toprak ölçümü arasındaki fark karşılaştırılır bu iki ölçüm arasındaki fark birbirlerine uzaklığı 1 volt olmal?, eğer ölçümlerinizde bu sonuca ulaşıyorsanız topraklamanız sağlam demektir. Eğer aradaki fark 1volt üzerinde ise topraklama zayıftır.

 

KAÇAK AKIM ROLES?: Kaçak akım rölesi her evde ve her iş yerinde takılması zorunlu olan can güvenliği için mükemmel bir cihazdır.çalışma prensibi işyerimize veya evimize giren elektrik akımını çıkan elektrik akımı ile karşılaştırır çıkan elektrik akımı girenden daha az ise elektrik girişini keser ve canlıları ölümden kurtarır aksi halde elektrik akımına çarpılan kişi aşırı tehlikededir.

 

REGÜLATÖR: Fransızca regulateur kelimesinden Türkçemize regülatör olarak girmiştir.

 

MANASI: Düzenleyici anlamındadır.

 

GÖREVİ: Elektriğin düzensiz geldiği ortamlarda, voltajın düzenlenerek kullanılan cihazlara sunulmasını sağlar ve bu sayede cihazların zarar görmemesi sağlanır.

 

GEREKLİLİĞİ: işyerlerinde kesin gerekli, ülkemizde elektrik kesintisi oranı yüksektir.Her elektrik kesintisi sonrasında şebekeden gelen elektrik volt değeri yüksek olur ve dolayısı ile elektronik cihazların trafolarının yanma olasılığı vardır.

 

ÖNEMİ: İşyeri fizibilite çalışmaları esnasında atlanılmaması gereken bir konudur.maliyet hesaplamalarında ilk etapta fazlalık gider olarak görülebilir fakat cihaz uzun vadede kendisini misli ile amorti eder.

 

JENERATÖR: Fransızca genareteur kelimesinden Türkçemize jeneratör olarak girmiştir.

 

TÜKÇEMİZDE ANLAMI: Üreteçtir. (yakıttan elde edilen hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren makinedir. Elektrik tüketimi yapan her yerde elektrik kesintisi olduğu zamanlarda ihtiyaç duyulan elektriğin sağlanmasında kullanılır.

 

SOĞUTUCULARIN ÇALIŞMA SİSTEMİ

Önce soğutucular nasıl çalışır biraz bilgilenelim, elektrik ile çalışan kompresör motoru HCFC(hidrokloroflorokarbo)gazının dolap içinde devir daimini sağlar. Nedir bu gazın bizim için en önemli özelliği sıkıştırıldığı zaman sıvılaşır ve sıvılaşırken sıcaklığını dışarıya verirken kendi sıcaklığını 0 derecenin altınına düşürür. 0 derecenin altında olan bu gaz buzdolabının içini gezerek sıcak havayı emerek toplar ve geri kompresör motoruna gaz halinde döner kompresör motoru bu gazı devamlı bu şekilde devir daim ederek dolabın soğuması sağlanır. Şunu çok iyi bilelim su nasıl aşağıya doğru akarsa, sıcakta soğuğa doğru akar

Arıza tespitini en kısa sürede yakalamak için yetkili sabah mağazaya girişte ve gün için de en az iki defa ve son olarak akşam çıkışta mutlaka dolapların ısı derecelerini ve çalışmasını kontrol etmelidir.ilk arıza durumunda motor üzerinde bulunan yönetim panosu arıza yönlendirme ışıkları kontrol edilerek işlemlere başlanır.

 

GAZ ARIZASI

Gaz kaçağı-motor çalışıyor her şey normal buzlanma yok fakat dolap soğutmuyor bu durumda gaz kaçağı olabilir. Motor üzerinde veya yakınlarında gaz göstergesi olabilir var ise buradan gaz seviyesi kontrol edilir.gaz oranı yok veya az ise Servise haber veriniz.

 

 

BASINÇ ARIZASI

kompresör basınç dengesinin bozulması-kompresör belirli bir basınç ile çalışır sistem çok aşırı sıcağa maruz kaldığında veya farklı bir sebepten dolayı basınç ayarı bozulabilir. Genelde panolarda basınç lambası vardır ve yanar eğer yanıyor ise basınç gösterge kutusu üzerinde bulunan bir defa bastırılır ve motorun çalışması beklenir.motor çalışmıyorsa servise haber veriniz.

 

 

BUZLANMA

peteklerin buzlanması – motor normal çalışıyor panoda hiçbir arıza göstergesi lambası yanmıyor hiçbir elektrik problemi yok dolap ışıkları yanıyor ve fanları çalışıyor fakat dolap soğutmuyorsa peteklerde buzlanma olabilir. Ne yapılması gerekir dolap fanları kapatılır ve tablalar kaldırılarak peteklerde buzlanma olup olmadığı kontrol edilir. Buzlanma varsa motor kapatılır tablalar kaldırılır ılık su maksimum +40 derece su ile buzlar eritilmeye çalışılır çok aşırı buzlanma varsa motor kapalı tutularak fanlar çalıştırılarak buzların erimesi beklenir.